Trochu sme zablúdili, pretože sme nechceli používať online mapy a mali sme túžbu urobiť to ako za starých čias – nájsť podnik podľa mapy. V Košiciach sme boli prvýkrát a keď sa nám napokon podarilo dopracovať na hľadané miesto, usmiali sme sa od ucha k uchu. Stálo to za hľadanie! Tabačka nás privítala s otvorenou náručou. 

“Tabačka Košice, tam by ste mali celkom iste zájsť na pivo,” odporučil mi kamarát, srdcom pravý východniar, pred cestou do metropoly východu. Počas dňa sme obdivovali krásy a históriu mesta a chodili sme s otvorenými očami premýšľajúc, ktorý z podnikov bude najlepší.

Tabačka Košice: Atmosféru dotvárali svetielka, foto: autorka
Atmosféru dotvárali svetielka, foto: autorka

Až tesne pred večerom sme si spomenuli na radu spomínaného kamaráta, vzali sme mapu a vybrali sme sa hľadať toto miesto. So sídlom asi pol kilometra vzdialeného od historického centra Košíc nás napokon privítalo veľmi príjemné a trochu alternatívne miesto. S mojou spolucestovateľkou sme sa na seba usmiali a spokojne sa usadili. Vedeli sme, že nebudeme sklamané.

Atmosféra nás objala hneď na začiatku

Nápis pred vstupom na nádvorie plné mladých rozprávajúcich sa ľudí hlásal “SEVÁS”, privítal nás a navnadil na atmosféru, čo čakala vo vnútri. Rozhodli sme sa pre malý stolík s dvomi nie príliš priamo stojacimi stoličkami a jednou lavičkou vyrobenou z paliet. Všade okolo nás stúpal príjemný smiech a vôňa skvelého jedla zmiešaná s jemným cigaretovým dymom.

Tabačka Košice: Nápis nás privítal hneď pri vstupe, foto: autorka
Nápis nás privítal hneď pri vstupe, foto: autorka

Takmer všetky stoly okolo nás boli plné mladých ľudí, z ktorých každý bol vyznávačom iného štýlu. Zmes nekonečne veľa štýlov a jazykov na jednom nádvorí nám vyčarila úsmev na tvári a prinútila nás neustále sa obzerať okolo seba.

“Dievčatá, je mi hlúpe sa vás to takto hneď pýtať, ale tamten pán z vedľajšieho stola sa pýta, či by ste sa nepridali do ich kruhu. Dnes tu prebieha language café,” nesmelo nám oznámil čašník tesne po tom, ako prijal našu objednávku na dve veľké čapované pivá a dva domáce hamburgery z menu bistra.

Až vtedy sme sa poobzerali okolo a všimli sme si drobné papierové vlajočky stojace v sedemdecových pohároch na zaváranie. Svoje zastúpenie mali na jednom nádvorí (len pokiaľ nám oko dovidelo) Francúzi, Belgičania, Španieli či Briti. A hoci sme sa napokon k partii vedľa nestihli pridať, dozvedeli sme sa, že podobné komorné podujatia tu prebiehajú takmer každý deň.

Tabačka Košice: Obrazy na stene, kde každý vidí niečo iné, foto: autorka
Obrazy na stene, kde každý vidí niečo iné, foto: autorka

Miesto, kde sa snúbi kultúra s vynikajúcim jedlom

Areál bývalej tabakovej továrne na Gorkého ulici v Košiciach je jedinečným miesto svojho druhu na východe. Predstavuje neštátne kultúrne centrum orientujúce sa na pozdvihnutie umenia v živote bežného človeka.

Podporuje jednotlivcov, komunity a všetky druhy umenia od tanca, divadla, filmu, hudby až po výtvarné umenie či rôzne multimediálne workshopy. My sme mali to šťastie okúsiť na vlastnej koži stretnutie s názvom Language café, na druhý deň čakalo návštevníkov napríklad premietanie slovenského filmu Panna zázračnica nakrúteného podľa predlohy slovenského existencionalistu Dominika Tatarku.

Výnimkou nie sú ani vedomostné kvízy, cvičenie či diskusie. Doslovne každý si príde na svoje, nech je nadšenec umenia či nadväzovania nových kontaktov.

Tabačka Košice: Ukážka z programu na nasledujúci týždeň, foto: tabacka.sk
Ukážka z programu na nasledujúci týždeň, foto: tabacka.sk

Ako dodatok jedlo robené s láskou

Nielen atmosféra bola to, vďaka čomu sme neľutovali návštevu tohto miesta. Tabačka Košice sa môže pochváliť aj svojou nemenej dôležitou súčasťou, vynikajúcim bistrom. Jeho jedálny lístok nie je tak rozsiahly, zato má čo ponúknuť aj tým najnáročnejším konzumentom so špeciálnymi diétami a stravovacími návykmi.

Stavili sme na klasický tabačka beef burger z kvalitného hovädzieho mäsa s kyslou uhorkou, paradajkou, karamelizovanou cibuľkou, šalátom, syrom cheddar, grilovanou slaninkou, francúzskym dresingom, BBQ omáčkou a domácimi hranolkami.

Tabačka Košice: Hambruger bol vynikajúci, pripravený s láskou, foto: autorka
Hambruger bol vynikajúci, pripravený s láskou, foto: autorka

Príprava netrvala dlhšie ako pätnásť minút, hoci nádvorie bolo plné a väčšina návštevníkov si popri pive vychutnávala aj nejaké dobroty z jedálneho lístka. Obsluha bola príjemná, čašník bol naladený na žartovanie a počas celého večera sa niekoľkokrát nezabudol spýtať, či sme spokojné a či nám smie ešte niečo ponúknuť. Napriek tomu jeho vystupovanie nepôsobilo vtieravým dojmom, práve naopak, dotvorilo celkovo veľmi dobrý dojem z tohto miesta.

Z našej strany vrelé odporúčanie

Bistro Tabačka ste mohli nájsť napríklad aj na tohtoročnom festivale najväčšom východniarskom gurmánskom festivale Gurmán Fest Košice.

Táto iniciatíva nás veľmi očarila a som presvedčená o tom, že ak najbližšie zavítam na východ, Tabačku rozhodne nevynechám. Práve naopak, je to miesto, ktorého atmosféru by som rada ukázala aj svojim priateľom zo zahraničia a bola by som naň pyšná.

A čo vy? Navštívili ste už toto miesto v srdci krásnych kultúrnych Košíc? Odporúčame tak urobiť v lete, atmosféra mesta a podnikov je vďaka terasám plných ľudskej vravy a smiechu ešte očarujúcejšia.

Pre lepšie spoznávanie kultúry je dobré zostať v meste viac dní a vyskúšať miestnu gastronómiu na vlastnom jazyku. Denné menu košických reštaurácií pre inšpiráciu nájdete na tomto odkaze. Dobrú chuť a nezabudnite – na východze dobre, na východze zdravo! 🙂


Zdroj foto: FB Tabačka Kulturfabrik, www.tabacka.sk, autorka